


Studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim
Tryb studiów: studia stacjonarne i niestacjonarne
Specjalności:
Bezpieczeństwo publiczne
Bezpieczeństwo morskie państwa
Bezpieczeństwo narodowe to uniwersalny kierunek, łączący wiedzę z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa. To kierunek, który umożliwia zdobycie wiedzy dotyczącej roli i miejsca bezpieczeństwa narodowego we współczesnym świecie, a także z zakresu militarnych i pozamilitarnych zagrożeń kształtujących globalne i lokalne środowisko bezpieczeństwa. Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe mają charakter studiów zawodowych, pozwalających na przygotowanie profesjonalistów z zakresu bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a którzy dysponując specjalistycznymi kwalifikacjami, mogą rzetelnie wykonywać pracę zawodową w służbach mundurowych, administracji publicznej oraz innych organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa.
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe umożliwiają uzyskanie kompetencji w dwóch zakresach, tj. bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa morskiego państwa. Programy studiów dla każdej specjalności opracowywane są we współpracy z praktykami, doświadczonymi pracownikami sektora bezpieczeństwa państwa i obronności i konsultowane z szeroko pojętym otoczeniem społeczno-gospodarczym, stanowiącym potencjalny rynek pracy dla absolwentów kierunku.
Potencjał i naukowy i dydaktyczny pracowników Wydziału stanowią doświadczeni nauczyciele akademiccy dysponujący bogatym dorobkiem naukowym w obszarze nauk o bezpieczeństwie, a także dużym doświadczeniem zawodowym, pozwalającym na przekazanie studentom wiedzy jak i nabycie przez nich umiejętności praktycznych, potrzebnych do realizacji obowiązków zawodowych na zajmowanych stanowiskach służbowych. Kadrę dydaktyczną stanowią specjaliści z zakresu relacji międzynarodowych, prawa międzynarodowego i karnego, pracownicy administracji publicznej, oficerowie sił zbrojnych, oficerowie policji, służb bezpieczeństwa jak i specjaliści w dziedzinie obronności.
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe, przygotują absolwentów do podjęcia zatrudnienia w resorcie obrony narodowej (Siły Zbrojne RP), innych służbach mundurowych (Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna). Potencjalne miejsca to:
- centralna i terenowa administracja rządowa,
- urzędy morskie,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- zespoły zarządzania kryzysowego,
- prywatne przedsiębiorstwa zajmujące się problematyką bezpieczeństwa (np. agencje ochrony osób i mienia, agencje detektywistyczne),
- organizacje pozarządowe,
- sektor edukacji dla bezpieczeństwa,
- firmy powiązane z obronnością i gospodarką morską państwa.
W ramach Programu Erasmus+ studenci mogą wyjeżdżać na studia oraz praktyki w przedsiębiorstwach, organizacjach albo instytucjach działających w innych krajach uczestniczących w programie. Za granicę można wyjechać w trakcie dowolnego cyklu studiów (licencjackich, magisterskich lub doktoranckich), łącznie na nie dłużej niż 12 miesięcy. Minimalny czas pobytu na studiach wynosi 3 miesiące, a na praktyce – 2 miesiące. Oferujemy możliwość studiowania na wielu zagranicznych uczelniach m.in. w Grecji, Chorwacji, Austrii, Turcji, Słowacji, Czechach, Bułgarii, Rumunii, Włoch, Portugalii, Niemczech.