Konferencja „Bezpieczeństwo dążeniem człowieka i grup społecznych w XX i XXI wieku” w Sztutowie

Wyjazd do Muzeum Stutthof w Sztutowie – konferencja  „Bezpieczeństwo dążeniem człowieka i grup społecznych w XX i XXI wieku”

15.12.2022 odwiedziliśmy Muzeum Stutthof – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Sztutowie.

Wizyta w miejscu, w którym zakończono tyle ludzkich istnień było przeżyciem bardzo głębokim.

W towarzystwie przewodników przeszliśmy przez byłe baraki, szpitale, miejsca, w których więźniowe obozu pracowali, jedli, myli się i spędzali swoje ostatnie dni, tygodnie, miesiące życia.

Dużo emocji budziło krematorium i same piece krematoryjnie, a także liczne zdjęcia i rysunki ofiar.

Po zwiedzaniu nasi dzielni Panowie zajęli się przenoszeniem elementów piętrowych prycz do docelowego miejsca ich składowania.

Kolejnym punktem wyjazdu była konferencja naukowa „Bezpieczeństwo dążeniem człowieka i grup społecznych w XX i XXI wieku”, w trakcie której pracownicy muzeum, towarzyszący nam policjanci z Komendy Miejskiej w Gdyni, studenci oraz wykładowcy przedstawiali swoje prelekcje.

Po krótkiej przerwie udaliśmy się do sali kinowej, gdzie obejrzeliśmy film, dotyczący wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną i późniejsze procesy oprawców.

Na sam koniec zapaliliśmy znicze przy pomnikach i miejscach pamięci o zamordowanych.

W trakcie tego wyjazdu każdy z nas miał chwilę na refleksje i przemyślenia. Dziękujemy organizatorom za możliwość podążania śladami historii.

Skip to content