KONFERENCJE O NOWYCH TECHNOLOGIACH
już wiosną w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
Na przełomie maja i czerwca 2023 r. w Audytorium Biblioteki Głównej AMW odbędą się dwie konferencje naukowe poruszające zagadnienia związane z nowymi technologiami. Organizatorzy przewidują wzbogacenie tradycyjnych prelekcji konferencyjnych o wymiar praktyczny w postaci towarzyszących pokazów, wystaw i symulacji, pozwalających poznać możliwości tytułowych „nowych technologii”.
30 maja br. Odbędzie się XV Konferencja Naukowa Międzynarodowego Prawa Humanitarnego pt. „Nowe technologie na współczesnym polu walki”, współorganizowana przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
W dniach 31 maja – 2 czerwca br. odbędzie się I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa pod hasłem „Nowe technologie w służbie ochrony dóbr kultury”.
XV KONFERENCJA MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA HUMANITARNEGO
pt. „Nowe technologie na współczesnym polu walki” (30.05.2023)
Celem corocznych konferencji MPH, współorganizowanych przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW oraz Wydział Prawa i Administracji UG jest prezentacja i dyskusja na temat wyników badań naukowych dotyczących współczesnych konfliktów zbrojnych w świetle wymagań międzynarodowego prawa humanitarnego oraz wymiana poglądów między prawnikami i wojskowymi, praktykami i teoretykami, zajmującymi się problematyką międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych.
Tegoroczna jubileuszowa edycja zostanie poświęcona zagadnieniom związanym z wpływem rozwoju technologicznego na współczesne i przyszłe oblicze teatru działań zbrojnych oraz ich analizy w świetle wymagań płynących z norm międzynarodowego prawa publicznego. Poruszone zostaną problemy związane ze zjawiskami automatyzacji i robotyzacji współczesnego pola walki, w tym zagadnienie legalności zautomatyzowanych systemów uzbrojenia i nowoczesnych środków bojowych zarówno z punktu widzenia międzynarodowego prawa humanitarnego, jak i standardów międzynarodowej ochrony praw człowieka, kontrowersje związane z rozwojem i potencjalnym użyciem uzbrojonych robotów oraz postępującym zjawiskiem komercjalizacji konfliktów zbrojnych oraz kwestia odpowiedzialności za skutki działań i zaniechań na zautomatyzowanym teatrze działań zbrojnych. Organizatorzy zapraszają również do zgłaszania tematów związanych z innymi wyzwaniami, przed jakimi staje MPHKZ w XXI wieku.
Do Komitetu Honorowego Konferencji zaproszenie przyjęli m.in. Jakub Mykowski – Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz generał broni Tomasz Piotrowski – Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Konferencja adresowana jest przede wszystkim do przedstawicieli środowiska prawniczego, akademickiego, członków Sił Zbrojnych RP, studentów kierunków związanych z bezpieczeństwem i obronnością oraz wszystkich osób zainteresowanych prawem konfliktów zbrojnych.
Konferencja zostanie przeprowadzona w sposób hybrydowy: uczestnictwo stacjonarne w Bibliotece Głównej AMW w Gdyni oraz zdalne.
Zgłoszenia uczestnictwa należy dokonać, w terminie podanym poniżej, za pośrednictwem internetowego formularza zgłoszeniowego dostępnego na: https://tiny.pl/wpckq
I KOMUNIKAT KONEFENCYJNY -> pobierz
I KONGRES BEZPIECZEŃSTWA DZIEDZICTWA
pt. „Nowe technologie w służbie ochrony dziedzictwa” (31.05.-2.06.2023)
W dn. 31 maja – 2 czerwca br. odbędzie się w Audytorium Biblioteki Głównej AMW w Gdyni I Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa pod hasłem „Nowe technologie w służbie ochrony dóbr kultury”, współorganizowany przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa w Krakowie i miasto Gdynia. Celem Kongresu będzie prezentacja w teorii i praktyce możliwości, jakie dają najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne w wielu aspektach szeroko pojętego bezpieczeństwa obiektów materialnego dziedzictwa kultury – od zabezpieczeń technicznych, przez laserowe czyszczenie czy rentgen obiektów zabytkowych po skanowanie 3D obiektów znajdujących się na dnie morskim. Wobec bieżących wydarzeń w Ukrainie część wystąpień zostanie poświęcona doświadczeniom naszych wschodnich sąsiadów w zakresie skuteczności tradycyjnych zabezpieczeń obiektów zabytkowych i zbiorów, stosowania nowych technologii i weryfikacji założeń planów ochrony na wypadek zaistnienia konfliktu zbrojnego.
Wśród prezentowanych obszarów tematycznych przedstawianych na Kongresie będą m.in.:
- nowe technologie w bezpieczeństwie dóbr kultury,
- nowe technologie w konserwacji i opiece nad obiektami ruchomymi i nieruchomymi,
- najnowsze systemy informatyczne wspierające ochronę dóbr kultury,
- muzea, biblioteki i archiwa jako użytkownicy narzędzi technologicznych,
- nowe technologie w międzynarodowym i krajowym prawie ochrony dóbr kultury,
- wyzwania dla nowych technologii w ochronie dóbr kultury,
- wirtualne muzea, digitalizacja oraz inne formy wykorzystania nowych technologii w ochronie i upowszechnianiu dóbr kultury,
- dobre praktyki wykorzystania najnowszych technologii w instytucjach kultury,
- bezpieczeństwo dziedzictwa kulturowego w konfliktach zbrojnych i kryzysach.
Zgłoszenia uczestnictwa należy dokonać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej www.ibd.org.pl.
Kongres stanowi kontynuację działań podejmowanych ostatnio przez Akademię w obszarze ochrony dziedzictwa kultury w obliczu szczególnych zagrożeń (zob. projekt EOG) oraz Konferencja Naukowa pt. Ochrona dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych
I KOMUNIKAT KONEFENCYJNY -> pobierz
W razie jakichkolwiek pytań związanych z powyższymi przedsięwzięciami proszę o kontakt z dr hab. Martą Szuniewicz-Stępień, prof. AMW (e-mai: m.szuniewicz@amw.gdynia.pl kom. + 48 694 800 849)